Dziesięć błędów popełnianych na Facebooku przez administratorów

Spread the love

Facebook to doskonałe narzędzie, by wypromować firmę lub produkt. Odpowiednio prowadzony fanpage potrafi zdziałać cuda.
Należy jednak uważać na sposób prowadzenia komunikacji w social media – nawet niewielki błąd może narazić reputację firmy na straty.
W poniższym tekście prezentujemy dziesięć błędów najczęściej popełnianych na Facebooku.


Nieuzupełniony profil firmy

Profil firmy wymaga systematycznego uzupełniania – przedstawiane informacje muszą być aktualne i atrakcyjne dla odbiorcy.
Niestety, wielu administratorów pomija ten fakt, ograniczając się do sporadycznej aktualizacji fanpage. Działanie to może skutecznie zniechęcić odbiorców, efektem czego jest realna utrata klientów.


Brak planu działania

Podstawową kwestią jest stworzenie planu działania, w szczególności celów, w których osiągnięciu ma pomóc prowadzony fanpage.
Dobrze opracowany plan działania to przysłowiowa połowa sukcesu – należy jednak pamiętać, że jest działanie wielopłaszczyznowe, obejmujące szereg dopełniających się wzajemnie elementów.

Nieodpowiedni język

Każdy portal społecznościowy posiada zindywidualizowany język oraz formę komunikacji, nota bene, uwzględniającą zarówno wpisy tekstowe, jak i szereg alternatywnych propozycji w postaci grafiki, zdjęć, filmów, ankiet, etc.
Decydując się na prowadzenie fanpage na Facebooku, należy uwzględnić strategię oraz zasady danej platformy.


Brak dialogu z fanami

Ważnym czynnikiem okazuje się komunikacja z odbiorcami – przede wszystkim aktywny udział w dyskusji, udzielanie rzetelnych odpowiedzi na pytania oraz stosowanie języka zrozumiałego dla uczestnika dialogu. W praktyce oznacza to konieczność zaniechania stosowania fachowych zwrotów, które dla przeciętnego internauty mogą okazać się zbyt trudne i niezrozumiałe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prosty, czytelny język.


Błędnie określona grupa docelowa

Fanpage na Facebooku to przede wszystkim strona internetowa konkretnej firmy lub organizacji, adresowana do określonej grupy odbiorców.
Przykładowo, jeśli strona adresowana jest dla nastolatków, należy zadbać o prosty, przesycony humorem język oraz odpowiednią grafikę. Rozpoczynanie dyskusji na tematy polityczno-społeczne prawdopodobnie okaże się w tym przypadku przysłowiowym strzałem w kolano.
Jeśli jednak jest to fanpage adresowany do poważnej grupy biznesowej, sposób komunikacji powinien być bardziej poważny i konkretny.
Dobrym pomysłem okazuje się prowadzenie fanpage z przymrużeniem oka, przy jednoczesnym zachowaniu klasy – nie jest to co prawda łatwe, ale z całą pewnością bardzo skuteczne.

Brak wysokiej jakości grafiki

Każdy profil na Facebooku powinien być dopełniony grafiką oraz tematycznymi zdjęciami – ta kwestia w nikim nie powinna wzbudzać wątpliwości.
Prowadząc fanpage firmy, należy jednak zwrócić na jakość prezentowanej grafiki. Wysokiej jakości zdjęcia, z dobrym ujęciem, odpowiednio wykadrowane i skorygowane przyciągają uwagę, zachęcając jednocześnie potencjalnego odbiorcę, by zainteresować się ofertą firmy.
Zdjęcia, jak również ewentualna grafika oraz animacje, nie powinny być zbyt małe ani rozmazane. Warto także pamiętać, że w zakresie szeroko rozumianej grafiki zdecydowanie ważniejsza jest jakość niż ilość.


Nieodpowiednia reklama

Ważnym elementem profilu na Facebooku jest reklama. Możliwości w tej kwestii jest wiele, począwszy od reklamy tekstowej, poprzez standardową grafikę, a na filmie i animacji skończywszy.
Wybierając propozycje reklamowe warto pamiętać, że powinny być one dostosowane do charakteru witryny oraz potrzeb i oczekiwań potencjalnych użytkowników.
Umieszczając reklamę proszku do prania na fanpage adresowym dla stolarzy czy mechaników samochodowych z całą pewnością przyniesie efekty odwrotne do pożądanych.


Zbyt duża ilość treści sprzedażowej

Zasadniczym celem fanpage jest zachęcenie internautów do skorzystania z oferty danej firmy, zdecydowanie należy unikać jednak nachalności sprzedażowej. Zapewnianie internautów na każdym kroku, że dany produkt jest najlepszy, niezawodny i koniecznie trzeba go nabyć może skutecznie zniechęcić odbiorcę do zainteresowania ofertą firmy.
Treści sprzedażowe należy umieszczać w sposób przemyślany, zachowując przy tym zdrowy dystans pomiędzy częścią stricte reklamową a informacyjną.


Brak spójności przekazu

Kolejną kwestią jest brak spójności przekazu medialnego. Wszystkie elementy powinny dopełniać się wzajemnie, tworząc spójną całość.
W praktyce oznacza to konieczność dopasowania grafiki do treści oraz stosowanych rozwiązań reklamowych. Dobrze przygotowany fanpage powinien być czytelny, przejrzysty i nade wszystko przyjazny dla odbiorcy.


Zbyt szybkie oczekiwanie efektów

Zakładając fanpage na Facebooku, właściciele firm oczekują wzrostu zainteresowania oferowanymi produktami lub usługami. Jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy, nie mniej jednak należy pamiętać, że wszystko wymaga czasu. Samo założenie i uruchomienie fanpage to zbyt mało, aby wzrosło zainteresowanie ofertą firmy – najpierw należy stronę „rozkręcić”, systematycznie aktualizować i aktywnie uczestniczyć w prowadzonych dyskusjach, a następnie oczekiwać efektów w zakresie zainteresowania jej zasobami oraz ofertą firmy.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar

About Me

About Me

Jestem wschodzącą gwiazdką sceny marketingowej, na tym blogu będę dzielił się z Wami moją wiedzą zdobytą na przestrzeni ostatnich kliku miesięcy. Dodajcie stronę do ulubionych i odwiedzajcie codziennie.

Social Profiles

Facebook